Wszystkich właścicieli psów, którym zależy aby ich pupile były  „grzeczne”  zapraszamy  do nas na szkolenie psów metodą pozytywnych wzmocnień tzw. Metodą klikerową. Terminy ustalamy indywidualnie. Kontakt pod nr tel. 608 490 337

Kliker to małe pudełeczko o wielkiej mocy, magiczna różdżka do porozumiewania się z psem. Trening przy jego pomocy można przeprowadzać niezależnie od wieku psa - zarówno u szczeniaków, jak i dorosłych psów.

klikier_3klikier_2klikier_1

W czym zatem tkwi cała tajemnica?

Sam kliker to pudełeczko ze sprężynującym kawałkiem metalu, które wydaje specyficzny dźwięk. Można go nabyć w sklepie zoologicznym lub zastąpić np. kapslem, gwizdkiem, zszywaczem, krótkim słowem (np. "yes"). Najgorszym substytutem jest tu niestety słowo.

Szkolenie klikerowe to metoda, w której nagradza się pożądane zachowanie psa (pozytywne wzmocnienie). Moment ten zaznaczany jest dźwiękiem klikera (tzw. most pomiędzy zachowaniem a nagrodą). Clicker Training opiera się na fakcie, że nagrodzone zachowanie będzie przez psa powtórzone. Jest to również sposób porozumiewania się ze zwierzęciem, bardzo precyzyjny i łatwy dla niego do zrozumienia. Celem szkolenia jest zrozumienie przez psa, że to właśnie jego zachowanie powoduje pojawienie się nagrody. Pies ofiarowuje nam zachowanie, bo jest to w jego interesie. Jednocześnie nasz cel staje się celem psa, a zgodność interesów daje nam psa wykonującego komendy z radością, który jest naszym partnerem.

Szkoląc za pomocą klikera powinno się pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym jest ono tak skuteczne:

1. Kliknięcie ZAWSZE oznacza nagrodę. Najpierw klik - potem nagroda (np. smakołyk)
  2. Klikaj TYLKO RAZ, gdy zachowanie trwa, tzn. dokładnie w momencie, gdy pies prezentuje pożądane zachowanie. Kliknięcie niesie wiadomość: „To, co robisz w tym momencie, właśnie się opłaciło”. Dlatego klikaj tylko w chwilach, które mają dla Ciebie znaczenie.
  3. Nigdy NIE UŻYWAJ klikera, żeby przywołać psa. Naciskaj kliker dopiero wtedy, gdy zwierzę wykona choć minimalny ruch w Twoją stronę. W przeciwnym razie pies będzie przekonany, że zaznaczamy brak zainteresowania.