Projekt pt. "Nie-pieskie życie-dogoterapia sposobem na integrację społeczną osób z niepełnosprawnością z powiatu gorlickiego"



Podstrona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego


Ogólne informacje o projekcie


Projekt „Nie-pieskie życie - dogoterapia sposobem na integrację społeczną osób z niepełnosprawnością z powiatu gorlickiego” jest realizowany przez Fundację Dogoterapeutyczną „Husky team” z siedzibą w Korczynie, nr domu 153, 38-340 Biecz. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.3, Inicjatywy Lokalne na rzecz aktywnej integracji na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr UDA-POKL.07.03.00-12-049/11 podpisanej z Wojewódzkim Urzedem Pracy w Krakowie.

Celem głównym projektu jest zmniejszenie stopnia zagrożenia wykluczeniem społecznym 80% BO – 46 osób (21K, 25M) niepełnosprawnych z powiatu Gorlic. poprzez dogoterapię w okresie od 01.10.2011r.-31.05.2012r. Celami szczegółowymi są: wzrost stopnia integracji poprzez rozwinięcie umiejętności wchodzenia w kontakty interpersonalne oraz umiejętność prowadzenia dialogu u 80% BO – 46 osób (21K, 25M), wykształcenie prawidłowych postaw i zachowań społecznych oraz przełamywanie lęku w kontakcie z ludźmi zdrowymi u 80% BO - 46 osób (21K, 25M),  wyrównanie dysharmonii rozwojowych (obniżona sprawność ruchowa, percepcja wzrokowa, percepcja słuchowa) u 80% BO - 46 osób (21K, 25M).

W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl zajęć dogoterapii  w 3 ośrodkach po 60h zajęć, w każdym z ośrodków.

Udział w Projekcie jest bezpłatny, koszty jego organizacji pokrywane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.



Pobierz Formularz zgłoszeniowy

Pobierz Regulamin projektu




Aktualności


Październik 2011r.


W październiku podczas pierwszych zajęć Beneficjenci projektu dowiedzieli sie jakie będą zasady cotygodniowych spotkań z psem, jak należy zachowywać sie w obecności psa, poznali imiona naszych czworonożnych przyjaciół. Wszystko to miało na celu wzbudzenie zaufania, poczucia bezpieczeństwa, zniwelowania lęku przed kontaktem ze zwierzetami.

Podczas zajęć uczestnicy poznali metodę klikerową szkolenia psa. Mogli samodzielnie pod okiem behawiorysty zwierzęcego wydawać psu komendy, nagradzać go za poprawne ich wykonanie. Podopieczni dowiedzieli się i zobaczyli na własne oczy, że ta metoda szkolenia jest bardzo przyjemna dla psa i co najważniejsze skuteczna. Ważnym wydarzeniem dla kolejnych uczestników ćwiczeń był fakt, że "piesek go słucha". Poczucie odniesionego sukcesu jest niezwykle cenne dla naszych podopiecznych.

Spacery w towarzystwie psa, z wykorzystaniem pasów sportowych, układanie puzli pt. "Zwierzęta i ich domy" oraz "Zwierzęta i ich pożywienie" to plany zrealizowane w drugiej części miesiąca.


Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu październiku. 


  

  

  


           Listopad 2011r.


Podczas zajęć listopadowych Beneficjenci projektu wcielili się w rolę "tropicieli śladów". Ich zadaniem było obrysowanie śladów psich przedmiotów, a następnie odgadnięcie po śladzie jaki to przedmiot. Udało nam się też pokierować psim zaprzęgiem oraz  urządzić Zabawę Andrzejkową z udziałem psa.


            Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu listopadzie.


 

 

 


            Grudzień 2011r.


Podczas zajęć dogoterapii dużym zainteresowaniem  cieszyły się warsztaty fotograficzne pt. "Świat widziany oczami psa". Beneficjenci mogli samodzielnie wykonać fotografie przedmiotów, ludzi, miejsc, które widzi pies. Okres przedświąteczny sprzyjał dyskusji na temat zbliżających się Świąt i przemyśleń czy zwierzęta „odczuwają” radość ze zbliżających się dni. Dyskusja prowadzona była w taki sposób,  że uczestnicy doszli do wniosku, że zwierzęta podobnie odczuwają jak ludzie strach, radość, smutek, ból. Następnie zadaniem beneficjentów było wykonanie z ozdobnych materiałów symbolicznej ozdoby świątecznej w kształcie psiego przedmiotu np. kości, smaczka, piłki, psiej zabawki.


              Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu grudniu.


 

 

 


               Styczeń 2012r.


Nowy Rok 2012 przywitaliśmy "śpiewajaco". Beneficjenci projektu  mieli szansę wystąpić w "Psim karaoke". Śpiewanie piosenek w towarzystwie psa okazało się  o wiele łatwiejsze. Występujący na scenie przełamywali swoje obawy przed wystąpieniami publicznymi, a motywował ich do tego pies. Nie zabrakło też gier i zabaw np. w koło fortuny. W tej grze wprawdzie nie można było wygrać samochodu, ale spacer z psem lub podanie mu smaczka. Podopiecznych ośrodków odwiedził tez nietypowy gość, który zastanawiał się wraz z nimi czy psy podobnie jak ludzie czują radość.


               Fotorealcja z zajęć dogoterapii w miesiącu styczniu.


 

 

 


                Luty 2012r. 


Mroźny luty skłonił nas do gromadzenia zapasów zimowych. Rozmawialiśmy o tym jak zwierzęta znoszą ciężkie warunki i jak możemy im pomóc. Nawet budowaliśmy budę dla psa, kóra koniecznie nie mogła mieć łancucha ! Luty to także czas Walentynek i podopieczni nie zapomnieli o ukochanych psach. Z tej okazji zrobili specjalną "smaczną" walentynkę. Bawiliśmy się też w "miniteatr" kukiełkowy.


                 Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu lutym.  


 

   

 

         

                Marzec 2012r.   


Zbliżająca się wiosna zachęciła nas do zabaw sportowych z psem. Okazało się, że nawet gra w kręgle w obecności psa jest możliwa, a nawet pies może nam pomóc w liczeniu punktów dotykając nosem stojaków. Uczestnikom zajęć Był też czas na relaksację, oglądanie prezentacji przyrodniczych i czytanie opowiadań o psach. Same zaś psy zdawało się, że z wielką przyjemnością  słuchały opowieści. A może wcale nam się nie wydawało, bo przecież psy lubią naszą obecność, nasz głos...


                Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu marcu. 


  

 


             Kwiecień 2012r. 

 

W pełni wiosenna aura sprawiła, że chętnie wyszliśmy na spacery z psem. Spacer jest jedną z najprzyjemniejszych form dogoterapii, zarówno dla beneficjentów projektu, jak i dla samych psów. Zajęcia prowadzone w formie spacerów przynoszą wiele korzyści: przede wszystkim podopieczni mogą samodzielnie przygotować psa do spaceru (zapięcie obroży, smyczy, wyszczotkowanie psa), następnie również samodzielnie prowadzą psa, są za niego odpowiedzialni. Niejednokrotnie okazuje się, że niegdy wcześniej nie mieli okazji tego wykonywać. Dla samych psów forma spaceru to czysta ptrzyjemność (węszenie, nowe zapachy, nowe miejsca, spotykane inne psy, wybieganie). Pamiętajmy, że zajęcia dogoterapii nie mogą być przyjemnością tylko dla jednej ze stron, pies jest równie ważny jak człowiek i nie mamy prawa traktować go przedmiotowo! Dlatego nasza fundacja kładzie szczególny nacisk na dobrostan zwierząt pracujących jako psi terapeuci.


             Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu kwietniu. 


 

 


Maj 2012r.


Podczas majowych zajęć beneficjenci projektu mieli za zadanie wykonać szereg zabiegów pielęgnacyjnych u psa: czesanie różnymi rodzajami szczotek, mycie, wycieranie. W czasie zajęć sportowych ćwiczyliśmy sprawność fizyczną grając w siatkówkę, a sędziował nam pies. Uczestnicy spotkań obejrzeli również prezentację multimedialną pt. "Pies moim bezpiecznym przyjacielem", która miała na celu przygotowanie ich na spotkanie z innymi, może czasem groźnymi psami. Prezentacja uczy jak należy się zachowywać w obecności obcych psów oraz jakie działania podjąć w wypadku zagrożenia ze strony psa. Na ostatnich zajęciach wszyscy beneficjenci projektu otrzymali pamiątkowe upominki-czapki z daszkiem.


Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu maju. 


 

 

 


 


Nasi przyjaciele

Nasza fundacja wspierana jest przez

Serwis modowy Mybaze.com

Nasze psy i koty żywi firma Josera

Baner Josera.pl

Naszą Fundację chroni Omega Group

Baner Omega Group





Copyright © 2017 Fundacja Husky team

Fundacja Dogoterapeutyczna "Husky team", Korczyna 153, 38-340 Biecz, woj. małopolskie
Volkswagen Bank Polska S.A., Nr konta: 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000
KRS 0000299395, NIP 7382074827, REGON 120640560